„Białowieża” – 9 km od Białowieskiego Sioła

Nazwę Białowieża wymienił po raz pierwszy Jan Długosz w Rocznikach. Podaje on, że król Władysław Jagiełło w 1409 r. udał się z Kamieńca (Litewskiego) do Białowieży za rzekę Lśnę (Leśną), gdzie przez osiem dni polował. Co ciekawe, figuruje w nich forma zapisu Białowieże, Białowież, która daje podstawę do przypuszczeń, że rodowód nazwy można byłoby powiązać z jakąś białą wieżą.
Co warto zobaczyć w Białowieży?

*Muzeum Przyrodniczo – Leśne: nowoczesne muzeum prezentujące faunę i florę Puszczy Białowieskiej oraz działalność człowieka.
Ceny biletów 11 zł – 20 zł
Czynne:
– poza sezonem (od 15 października do 16 kwietnia): wtorek-niedziela: w godz. 9:00 – 16:00
Ostatnie wejście grupy na ekspozycję stałą – 30 min przed zamknięciem Muzeum.
– w sezonie turystycznym (od 16 kwietnia do 15 października):
poniedziałek-piątek: w godz. 9:00 – 16:30
sobota, niedziela, dni świąteczne: w godz. 9:00 – 17:00
Ostatnie wejście grupy na ekspozycję stałą – 30 min przed zamknięciem Muzeum.
MUZEUM JEST NIECZYNNE: 1 stycznia, 1 listopada, 25 grudnia, w pierwszy dzień katolickiej i prawosławnej Wielkanocy

*Park Pałacowy: Aż do wybudowania pałacu carskiego, pod koniec XIX wieku, znajdował się tu ogród. Dziś jest to piękne miejsce spacerowe, położone w pobliżu urokliwych stawów. Park pałacowy można zwiedzać, spacerując po okrągłej ścieżce. Wzdłuż drogi ustawione są tablice z informacjami o spotykanych roślinach, obiektach, o historii parku oraz miejscowości.
Jeśli planują Państwo wycieczkę z przewodnikiem do Rezerwatu ścisłego, droga z reguły będzie rozpoczynać się obok muzeum. Pierwsza część wycieczki będzie więc wiodła przez park pałacowy, o którym niejedną ciekawostkę opowie Państwu przewodnik.

*Rezerwat ścisły Puszczy Białowieskiej: wycieczka do rezerwatu to możliwość zobaczenia autentycznego pierwotnego lasu, który rośnie na tych terenach od tysięcy lat, bez ingerencji człowieka. Nie wejdziecie tam bez towarzystwa licencjowanego przewodnika.
Przewodników znajdziecie pod numerami:
tel. 85-68-12- 295 – biuro Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK)
tel. 669 774 777 (Turystka Przyrodnicza “Sóweczka” Arek Szymura)
tel. 606443007– Sławomir Przygocki
tel. 696 443 672 – Tadeusz Przygocki

*Cerkiew p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy, we wnętrzu znajduje się unikatowy, porcelanowy ikonostas

Poza Białowieżą:

*Restauracja „Carska”: Restauracja mieści się w zabytkowym budynku dworca kolejowego „Białowieża Towarowa” zbudowanego w 1903 roku dla Cara Mikołaja II. *Białowieskie Drezyny – przy „Carskiej” znajduje się stacja, z której wyruszycie w Puszczę lekką drezyną, napędzaną siłą własnych mięśni. Szlaki poprowadzą do najciekawszych miejsc w puszczy – tajemniczego Miejsca Mocy, obrzeży Białowieży, puszczańskiej wsi Czerlonka oraz rezerwatu Krajobrazowego im. Władysława Szafera. Dostępne są cztery trasy o różnym stopniu długości. Czas przejazdu zależy tylko i wyłącznie od siły i sprawności uczestników wycieczki.
Rezerwacje przyjmowane są pod tel. 783 002 927 w godz. 10:00 – 20:00

*Rezerwat Pokazowy Żubrów: zobaczyć tu można zwierzęta zamieszkujące Puszczę, m.in. żubry, rysie, dziki, jelenie, sarny i wiele innych. Bilet ok. 8zł.
Udostępniony do zwiedzania:
w sezonie (od 15 kwietnia do 15 października) codziennie w godzinach od 9:00 do 17:00,
poza sezonem od wtorku do niedzieli w godzinach od 8:00 do 16:00

*Miejsce Mocy ( 0,5 km): położony w Puszczy, obszar dawnego kultu Prasłowian bądź plemion pogańskich, znane z tzw. pozytywnego promieniowania. Atmosferę niesamowitości potęguje kamienny krąg oraz drzewa w nietypowym kształcie. W sąsiedztwie kamiennego kręgu zlokalizowane jest jeziorko. Do Miejsca Mocy można dojechać Drogą Sinicką odchodzącą od szosy Hajnówka –Białowieża ( zjazd w kierunku miejsca dobrze oznakowany).

„Puszcza Białowieska”

Puszcza Białowieska to miejsce jedyne w swoim rodzaju, magiczne i wyjątkowe. Dzięki obecności niezliczonej liczby gatunków zwierząt i roślin, potędze parusetlenich dębów i wyjątkowemu urokowi podlaskiej ziemi, zachwyca odwiedzających ją gości o każdej porze roku. Właśnie do Białowieży powinien wybrać się każdy, kto chce ujrzeć potęgę pierwotnej puszczy. Białowieski Park Narodowy, liczne rezerwaty, Muzeum Przyrodnicze potrafią zauroczyć każdego człowieka pragnącego kontaktu z przyrodą dziewiczą, piękną i tajemniczą. Kto raz odwiedzi Białowieżę, zakocha się w niej i będzie tutaj powracać w swoich snach…