Życie w zgodzie z naturą, wychowanie wg tradycyjnych wzorców i bycie samowystarczalnym w świecie, gdzie każdą rzecz można kupić w supermarkecie za rogiem – czy ktoś z Was słyszał o czymś podobnym?

Istnieje miejsce, które wychodzi naprzeciw współczesnym trendom. Może nawet nie tyle „wychodzi”, co pozostaje w opozycji do nich od lat. Kiedy w 2000 roku na polanie w sercu Puszczy Białowieskiej, w małej podlaskiej wsi powstał nasz ośrodek, technika i wszechobecna konsumpcja nie były jeszcze obecne w codziennym życiu tak wyraźnie, jak obecnie. Nie wszyscy mieli w kieszeniach telefony komórkowe, nie każdy znał McDonalda, a najmłodsze dzieci nadal częściej bawiły się na placach zabaw niż przed komputerem. Dziś czasy się zmieniły, lecz Białowieskie Sioło nadal wpisuje się w klimat i atmosferę dawnej kresowej wsi, gdzie można zasmakować tradycji w najlepszym jej wydaniu. Daje możliwość doświadczenia niesamowitej przygody – podróży w czasie. A wszyscy wiemy, że podróże kształcą…

Odwiedzającym nas dzieciom i młodzieży chcemy pokazać, jak żyło się kiedyś. I że ów dawny styl życia wcale nie musi być przestarzały, nudny albo nieosiągalny. Wręcz przeciwnie – może stanowić alternatywę dla tego, co oferuje im dzisiejszy konsumpcjonizm, życie w ciągłym pośpiechu i w dobie otaczających nas zewsząd mediów i internetu.

Naszych gości nauczymy samodzielnie lepić pierogi, bić masło, robić ozdoby z bibuły. Zaprosimy na spacer po Puszczy Białowieskiej, gdzie każdy będzie mógł doświadczyć bezpośredniego kontaktu z naturą, nazwać gatunki drzew i roślin, a przy odrobinie szczęścia… zobaczyć dzikie zwierzęta, takie jak żubry, jelenie, sarny czy dziki na wolności. Pokażemy im, ile dobrodziejstw skrywa w sobie łąka – wspólnie odkryjemy zbawienne dla zdrowia gatunki ziół i opowiemy, jak kiedyś leczono choroby i zapewniano długowieczność. Naszych gości zaprosimy także do XIX-wiecznego skansenu, gdzie w towarzystwie wyjątkowych przewodników poznają tajniki życia tradycyjnej wiejskiej rodziny na przełomach wieków. Zobaczą, jak radzono sobie z urządzaniem chaty, kiedy nie było Ikei, z czego robiono buty chroniące przed mrozem i jak wypiekano chleb. Prawdziwy – z zebranego uprzednio i zmielonego własnoręcznie ziarna…

Będzie też okazja do wspólnego rozpalania ogniska, pieczenia ziemniaków, wizyty w prawdziwej ruskiej bani, a także do gry w berka, w chowanego, zabawy w dwa ognie i biegania boso po trawie.

 

Warsztaty kulinarne

Lepienie i gotowanie pierogów z różnorodnym nadzieniem pod kierunkiem gospodyni domowej:

-do pierogów, które zostają przez uczestników skonsumowane podawana jest wiejska surówka z kiszonej kapusty lub ogóreczki kiszone oraz woda mineralna w dzbankach. Na każdego uczestnika przypada zrobienie minimum 6 dużych pierogów z nadzieniem mięsnym, z kapustą, z nadzieniem „ruskim”. Warsztaty odbywają się na terenie naszego skansenu lub karczmy i obejmują gotowanie cista, lepienie pierogów i ich ugotowanie oraz zjedzenie – ze względu na ograniczenia czasowe farsz jest już przygotowany wcześniej. Podczas warsztatów ugotowane pierogi są na bieżąco jedzone przez wykonawców.

 

Wypiekamy i gotujemy obwarzanki

Obwarzanki i precle zrobione przez uczestników warsztatów są zjadane przez swoich twórców na gorąco. Dodatkowo grupa otrzymuje gorącą herbatę w owoców leśnych w termosach. Warsztaty odbywają się na terenie naszego skansenu lub karczmy, a polegają na odpowiednim przygotowaniu ciasta, wstępnym ugotowaniu obwarzanków, obtoczenie ich w maku lub sezamie, a na koniec – ich upieczenie w piekarniku.

Ubijamy masło sposobem naszych prababek

Grupa otrzymuje do dyspozycji 5 litrów słodkiej śmietany prosto od krowy, a aby smak masła na zawsze został głęboko w pamięci, grupa dostaje prawdziwy chleb wiejski. Warsztaty te polegają na ubiciu przepysznego wiejskiego masła w prawdziwej drewnianej maselnicy.

Wykonujemy stroiki i ozdoby ludowe

Grupa otrzymuje do dyspozycji wszystkie niezbędne materiały i narzędzia. Zajęcia polegają na wykonaniu pod opieką naszej pani trzymającej pieczę nad skansenem, różnorodnych stroików i kwiatów z papieru i kolorowych bibułek.

Wyszywanie i haftowanie motywów związanych z Podlasiem

Grupa otrzymuje do dyspozycji wszystkie niezbędne materiały i narzędzia. Warsztaty odbywają się w karczmie lub w skansenie, a polegają na wyszywaniu zaznaczonego na płótnie motywu lub wykonaniu swojej własnej kompozycji pod okiem naszej ludowej hafciarki.

Młóćka zboża za pomocą najprostszej maszyny, czy cepa

Zajęcia odbywają się przy skansenie na świeżym powietrzu lub w stodole na klepisku gdzie pod opieką naszego pracownika goście kolejna starają się wymłócić jak największą ilość zboża.

Traczka czyli piłowanie bali oraz wbijanie wielkich gwoździ na czas

Warsztaty odbywają się a terenie naszego skansenu i polegają na przecinaniu bala piłą „Moja-Twoja” na czas oraz wbijaniu gwoździ o różnych wymiarach młotami. Zabawa przeznaczona jest raczej dla płci silniejszej.

Prasowanie płótna żelazkiem na węgiel drzewny oraz maglowanie wałkownicą

Konieczny sprzęt, czyli żelazko na węgiel, grill z węglem drzewnym, wałkownica, płótno. Warsztaty polegają na poznaniu sposobów dawnego prasowania i maglowania: do dyspozycji goście dostają żelazko na węgiel drzewny oraz maglownicę i pod koiem doświadczonej gospodyni próbują uprasować pognieciony materiał.

Rzeźbienie w drewnie

Warsztaty polegają na nauce techniki wykonywaniua rzeźb różnymi narzędziami pod kierunkiem jednego z miejscowych twórców ludowych

Wyplatanie ozdób ze słomy, siana, trocin i witek brzozowych

Warsztaty odbywają się a terenie naszego skansenu i polegają na nauce techniki wykonywania stroików i ozdób ludowych pod kierunkiem jednego z miejscowych twórców.

Nie święci garnki lepią, czyli warsztaty garncarski

Warsztaty odbywają się a terenie naszego skansenu i polegają na nauce wykonywania różnych naczyć i ozdób z gliny. Pod kierunkiem garncarza, który rozłoży się z całym swoim warsztatem na terenie naszego skansenu. Poszczególni uczstnicy uczą się wykonywania naczyń na kole garncarskim

-koszt dla grupy (bez względu na ilość osób) – 1500 zł

-możliwe jest wykonanie przez garncarza pamiątek dla każdego uczestnika imprezy (cena takie pamiątki ustalana jest w zależności od wielkości i stopnia trudności wykonania przedmiotu).

Warsztat kowalski

Warsztaty odbywają się a terenie naszego skansenu i polegają na poznaniu technik wykonywania przedmiotów z kutego żelaza. Pod kierunkiem kowaly, który rozłoży przenośny warsztat na terenie naszego skansenu. Poszczególni uczestnicy będą mieli okazję spróbowania sił w wykuciu podkowy czy gwoździa. Każdy z uczestników zostaje zobligowany do znalezienia w trawie podkówki na szczęście. Zgodnie z obyczajem szczęście przynoszą tylko znalezione podkowy.

Zwiedzanie skansenu z przewodnikiem

Zwiedzanie pod kierunkiem kustosza obejmuje zapoznanie się ze wszystkimi obiektami znajdującymi się na terenie skansenu. Podczas trwania imprezy przewodnik przekazuje wszystkie informacje o życiu i obyczajach ludności zamieszkującej tereny okolic Puszczy Białowieskiej dawniej i dziś. Zakończenie zwiedzania ma miejsce w budynku dawnej i pamiętającej czasu cara Mikołaja II dróżniczówki. Obiekt ten stał do końca XX wieku przy trasie kolejowej z Hajnówki do Białowieży i następnie – dzięki staraniom naszego kustosza – został przeniesiony na teren naszego skansenu. Obecnie mieści się w nim sklepik z wyrobami rękodzieła ludowego i artykułami, z których słynie nasza puszcza. Zwiedzający mają możliwość zakupu różnych wyrobów ludowych takich jak: serwety, wyroby z gliny i drewna, rzeźby, miody puszczańskie i wyroby z wosku pszczelego, leśne herbatki owocowe i puszczańskie przyprawy, trawkę żubrówkę i bukwicę oraz wiele wiele innych.

Pogadanki, gawędy oraz spotkania z ciekawymi ludźmi

Na łonie natury lub w przypadku niesprzyjającej aury – pod dachem – propnujemy Państwu spotkania z osobami, które przedstawią tematykę zgodną z Waszymi zainteresowaniami. Dysponujemy szeroką kadrą wyształconych oraz samodzielnych osób, będącymi specjalistami w swojej dziedzinie. Potrafią one w niezwykle ciekawy i oryginalny sposób przekazać słuchaczom swoją wiedzę oraz zainteresować opowieściami. Proponujemy m.in. gawędy myśliwego, leśnika, ekologa, pszczelarza, architekta, etnografa, spotkania z prawosławiem i wiele wiele innych…

Uwaga! – koszt poszczególnych warsztatów jest kalkulowany ze względu na wielkość grupy, czas trwania poszczególnych warsztatów, ilość osób potrzebnych do obsługi oraz zamówień dodatkowych.

 

 

KONTAKT:
Rezerwować pobyty możecie pod adresem mailowym: rezerwacje@bialowieskiesiolo.pl
lub pod numerami telefonów: tel. 664 774 465, tel. 660 681 274
Zapraszamy serdecznie!
Sergiusz Niczyporuk oraz ekipa Białowieskiego Sioła